Podpisanie umowy między szpitalami

W dniu 03.07.2024 o godz. 11:00 Samodzielny Szpital Miejski im. PCK w Białymstoku i Terytorialne Stowarzyszenie Medyczne Włodzimierz podpisało umowę w ramach programu Interreg NEXT Polska – Ukraina
Tytuł projektu: „Wspólny rozwój usług rehabilitacyjnych w szpitalach miejskich w Białymstoku i Włodzimierzu”
Okres realizacji projektu:
data rozpoczęcia 01.07.2024r.
data zakończenia 30.06.2026r.
Łączna kwota projektu to: 2 793 019,70 euro
Łączna kwota dofinansowania to 2 318 206,35 euro.
Instytucją zarządzającą programem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP. Natomiast rolę instytucji krajowej pełni Sekretariat Gabinetu Ministrów Ukrainy. Wspólny sekretariat mieści się w Warszawie, w Centrum Projektów Europejskich.
Wszystkie działania realizowane w ramach projektu przyczynią się do zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej i zwiększenia odporności systemów opieki zdrowotnej na obszarze projektu.
Powyższe działania wymagają współpracy jednostek zlokalizowanych po obu stronach granicy ze względu na:
- odmienne kompetencje personelu medycznego partnerów
- możliwość wsparcia partnera PL w realizacji przez stronę UA laboratorium chodu oraz praktyczne wykorzystanie zmiennych biomechanicznych w identyfikacji i planowaniu leczenia zaburzeń ruchu,
- odmienne podejście obu stron do opieki psychologicznej nad pacjentami,
- rosnące zagrożenia w obszarze cyberbezpieczeństwa.
„Nie chcemy tylko realizować tego projektu. „Dążymy do tego, aby realizacja projektu dotyczącego rozwoju usług rehabilitacyjnych była wysokiej jakości, była skuteczna i stała się kluczem do dalszej owocnej współpracy między szpitalami w Polsce i Ukrainie” – powiedziała dyrektor szpitala w Białymstoku Agnieszka Uszyńska
Projekt będzie realizowany wspólnie. Szpital w Białymstoku pełni rolę Partnera Wiodącego, bierze odpowiedzialność za realizację projektu. Natomiast Szpital we Włodzimierzu będzie pełnił rolę Partnera.
Motywacją Partnerów do realizacji tego projektu była przede wszystkim:
a) chęć pomocy osobom dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie
b) chęć współpracy ze szpitalem miejskim z zagranicy i wymiany doświadczeń
c) podnoszenie kompetencji personelu poprzez wspólne kształcenie i szkolenie
d) doskonalenie bazy materialnej i technicznej szpitali
e) cyfryzacja oddziałów stacjonarnych szpitala
f) opracowanie wspólnych mechanizmów dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej dla obywateli Polski i Ukrainy leczonych w szpitalach w Białymstoku i Włodzimierzu.
Wszystkie działania realizowane w ramach projektu przyczynią się do zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej i zwiększenia odporności systemów opieki zdrowotnej na obszarze projektu.









